Zmiana kraju zamieszkania a rejestracja pojazdu w UE

Zgodnie z prawem, przeprowadzając się do innego kraju Unii Europejskiej mamy 6 miesięcy, aby dokonać przerejestrowania naszego samochodu czy tez innego pojazdu i musimy także zapłacić podatek rejestracyjny. Oczywiście z tego obowiązku są zwolnione osoby, które pracują w innym państwie a wykorzystują samochód służbowy, który jest zarejestrowany w kraju pochodzenia a także osoby czasowo studiujące.

Niestety cała procedura jest dosyć długotrwała (około 5 tygodni) a sam koszt wynosi prawie 400 euro. Po dokonaniu rejestracji na właściciela pojazdu czeka kolejny wydatek – a mianowicie zakup obowiązkowego ubezpieczenia. Jest to koszt niemały, bowiem w porównaniu do polskich cen – polisa jest 2-3 krotnie droższa niestety. Oszczędzać na tym bez wątpienia się nie opłaca, ponieważ kary za brak ważnego OC w krajach UE są naprawdę bardzo odczuwalne dla naszych portfeli. Przepisy UE mają wielu przeciwników, bowiem jest to niezgodne z ogólną zasadą swobodnego przemieszczania się itp.

Jak się okazuje, przebywający na terenie naszego kraju obywatele innych państw UE, mimo, iż posiadają ważne tablice rejestracyjne nie mogą wykupić OC zanim nie uzyskają karty czasowego pobytu oraz czasowego dowodu rejestracyjnego – to on pozwala na zawarcie umowy OC. Taka sytuacja dotyczy również cudzoziemców pochodzących z poza Unii.

podobne wpisy:

  1. Czym jest współwłasność pojazdu
  2. Kto ubezpiecza bezrobotnego

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.