Ubezpieczenie samochodu zabytkowego

Każdy posiadacz samochodu zabytkowego doskonale wie, że jego utrata lub też uszkodzenie wiąże się z wielkimi emocjami a niejednokrotnie także niestety z kosztami. Właśnie dlatego zawsze trzeba zadbać o stosowne ubezpieczenie samochodu zabytkowego.

Samochód zabytkowy został wpisany do rejestru zabytków lub też został ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury, ma minimum 25 lat i składa się w 75 % z oryginalnych części. Taki samochód charakteryzują również żółte tablice rejestracyjne. Oczywiście wszystkie inne ważne kwestie oceni rzeczoznawca.

W przypadku posiadania zabytkowego samochodu, żaden jego właściciel nie powinien nawet myśleć o znalezieniu taniego ubezpieczenia, ponieważ opieka nad wyjątkowym samochodem musi niestety kosztować. Co więcej, jeśli zaniedbamy obowiązek opieki nad zabytkiem, możemy otrzymać grzywnę lub nawet karę pozbawienia wolności. Na jakąkolwiek zmianę, trzeba uzyskać stosowną zgodę konserwatorów zabytków, natomiast wyjazd za granicę również wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Właściciel pojazdu może skorzystać z ubezpieczenia OC, którego okres nie może być krótszy niż 30 dni, jednak najczęściej kierowcy wybierają ubezpieczenia na 3,6 lub standardowo na 12 miesięcy. Jest ono przydatne szczególnie przy sprowadzaniu samochodu na targi czy też zloty motoryzacyjne. O tanim AC również możemy zapomnieć, bowiem wymagana jest tu ocena rzeczoznawcy, który z pewnością narzuci wysokie składki ze względu na wartość zabytku.

Jeśli więc posiadamy lub też chcemy stać się posiadaczami zabytkowego samochodu, powinniśmy liczyć się z tym, że koszty utrzymania będą naprawdę spore i nieuniknione.

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie samochodu od kradzieży
  2. Ubezpieczenie OC a przerejestrowanie samochodu
  3. Kupno nowego samochodu, co z polisą OC?
  4. Wysokość składki OC – od czego zależy?
  5. Ubezpieczenie OC ciągłość

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.