Ubezpieczenie OC – ważne informacje

W dzisiejszym artykule przedstawię kilka bardzo istotnych informacji na temat ubezpieczenia komunikacyjnego OC oraz jego wykupienia.

1. Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Nie ma tutaj znaczenia, że samochód nie jest w ogóle używany i stoi w garażu czy też na podwórku, ponieważ jest uszkodzone lub w naprawie. OC należy bezwzględnie wykupić.

2. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Dzięki temu wszystkie oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, bez względu na wybrane przez nas towarzystwo, mają taki sam zakres ochrony ! Warto o tym pamiętać, ponieważ wciąż wiele osób uważa, że im wyższa cena OC tym lepsze warunki.

3. Polisa OC zawierana jest zawsze na okres kolejnych 12 miesięcy (wyjątki określone są w art. 27 wyżej wymienionej ustawy).

4. Odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona do wysokości sumy gwarancyjnej określonej w umowie – 5 mln euro dla szkód osobowych oraz 1 mln euro dla szkód w mieniu.

5. Opłacone OC w przypadku nie złożenia stosownego wypowiedzenia na co najmniej dzień przed końcem umowy ulegnie wznowieniu na kolejny rok. Jednak od 2012 roku taką wznowioną automatycznie polisę można rozwiązać jeśli nastąpiło podwójne ubezpieczenie (wystarczy okazać dokument wykupienia nowej polisy u innego ubezpieczyciela).

6. Ubezpieczyciel ma obowiązek wysłania nam propozycji ubezpieczenia na kolejny okres na co najmniej 2 tygodnie przed końcem umowy.

7. W przypadku braku ważnej polisy OC, na właściciela pojazdu UFG może nałożyć karę pieniężną.

8. W przypadku sprowadzania samochodu z zagranicy, należy pamiętać o zakupie OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

podobne wpisy:

  1. Jak wypowiedzieć ubezpieczenie oc samochodu
  2. Ubezpieczenie OC jak wypowiedzieć?
  3. Ubezpieczenie OC dla ciągnika rolniczego
  4. Ubezpieczenie OC broker
  5. Ubezpieczenie OC co obejmuje

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.