DaeSean Hamilton Authentic Jersey  Ubezpieczenie OC czy trzeba mieć przy sobie | Poradnik Ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC czy trzeba mieć przy sobie

Zarówno wykupienie ubezpieczenia OC, jak i ciągłe posiadanie go przy sobie, jest obowiązkiem każdego kierującego pojazdem. Polisa jest sprawdzana nie tylko w przypadkach, gdy dojdzie do wypadku lub stłuczki, ale również podczas standardowych kontroli drogowych. Najlepiej jest więc nosić potwierdzenie wykupienia OC razem z wszystkimi dokumentami samochodu, aby go nie zapomnieć. Za brak posiadania polisy grozi nam stosowne pouczenie ale także policjant może nadać karę pieniężną w wysokości 50 zł bez punktów karnych. Jednak po co tracić niepotrzebnie pieniądze?

Przed 2009 rokiem za brak posiadania przy sobie polisy OC samochód mógł zostać odholowany. Teraz, zgodnie z kodeksem wykroczeń oraz PORD każdy kierowca musi posiadać przy sobie dowód wykupienia ubezpieczenia OC. Oczywiście podczas kontroli, mimo braku takiego potwierdzenia, nasze dane będą dokładnie sprawdzone w Funduszu Ubezpieczeń Gwarancyjnych, dzięki czemu policja dowie się czy kierowca mówi prawdę twierdząc, iż tylko zapomniał polisy OC, czy jej w ogóle nie posiada. W takich sytuacjach kara oraz konsekwencje będą o wiele poważniejsze.

Co do obowiązku posiadania przy sobie ubezpieczenia, to już od dłuższego czasu ta kwestia miała być zmieniona (mówiło się o roku 2009, następnie o 2012) i być może dlatego właśnie sporo kierowców się pogubiło i nie wie czy faktycznie muszą nadal posiadać jakiś dowód OC, czy też nie jest to sprawdzane i w razie wypadku wystarczą nasze dane. Jedno jest pewne – nic nie kosztuje nas wzięcie potwierdzenia OC do samochodu i pozostawienie go tam. Dzięki temu unikniemy krępujących sytuacji i niepotrzebnych pytań podczas kontroli drogowych (niestety każdy policjant może do tej kwestii podejść inaczej).

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie OC brak

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.