Ubezpieczenie OC brak

Jak wiemy wykupienie ubezpieczenia OC w naszym kraju jest obowiązkowe, niestety zazwyczaj jest to ogromny wydatek i zapewne wiele osób zastanawia się co grozi kierowcom, którzy takiego ubezpieczenie po prostu nie posiadają. Oczywiście do takich sytuacji dochodzi raczej dosyć sporadycznie, zwykle ma to miejsce, gdy „zapomnimy” o przedłużeniu lub wykupieniu nowej polisy lub też podczas kolizji, czy zatrzymania nas przez policję, nie będziemy w stanie znaleźć dokumentu potwierdzającego posiadanie przez nas ubezpieczenia OC. Sprawdźmy więc jakie kary grożą nam za brak ubezpieczenia OC i czy faktycznie warto jest się na nie narażać?

Kary możemy podzielić w tym przypadku na dwa rodzaje – mandat za brak obowiązkowej polisy, właśnie podczas kontroli drogowej oraz konsekwencje o wiele gorsze w sytuacji, gdy kierowca spowoduje wypadek bez OC. Od 2012 roku obowiązują nowe kary za brak ważnego ubezpieczenia OC:

  • samochody osobowe: 2-krotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • samochody ciężarowe lub autobusy: 3-krotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • motocykle: 1/3 minimalnego wynagrodzenia.
Wyżej wymienione kary są również zależne od okresu przez jaki kierowca pozostawał bez ubezpieczenia OC:
  • do 3 dni: 20% określonej opłaty
  • do 14 dni: 50% określonej opłaty
  • powyżej 14 dni: 100% opłaty.
Jeśli jednak kierujący w czasie braku OC spowoduje szkodę innym osobom, konsekwencje finansowe są znacznie poważniejsze. W przypadku wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, będziemy musieli zwrócić całą kwotę, która w niektórych przypadkach może nawet kilkakrotnie przewyższać karę za brak OC.

Kto może sprawdzić czy opłaciliśmy składkę OC? Oczywiście policja, organy celne, straż graniczna, inspekcja transportu drogowego, wydział komunikacyjny oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli podczas kontroli nie okażemy dokumentu OC, grozi nam mandat oraz odholowanie pojazdu na koszt właściciela samochodu.

Brak podobnych wpisów.


Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.