Stłuczka na drodze – co robić?

Gdy pierwszy raz w życiu zdarza nam się jakaś stłuczka na drodze, oczywiście bez osób poszkodowanych, nie wiemy za bardzo co powinniśmy zrobić. Dobrze jest więc wcześniej przeczytać poniższy artykuł i zapamiętać cenne wskazówki, które pomogą nam przejść wypadek bez dodatkowego stresu i problemów. Co robić podczas drogowej stłuczki?

Jeśli to my spowodowaliśmy stłuczkę, powinniśmy w pierwszej kolejności spróbować dojść do jakiegoś porozumienia z kierowcą drugiego pojazdu. Sam wyjdź z inicjatywą spisania odpowiedniego oświadczenia, w którym przyznasz się do spowodowania stłuczki, spiszesz dokładnie uszkodzenia samochodów oraz podasz numer polisy OC. Dzięki temu osoba poszkodowana będzie mogła pokryć wszelkie koszty z Twojego ubezpieczenia a Ty unikniesz wezwania policji i otrzymania mandatu. Są jednak wyjątki, gdy podejrzewasz, że drugi kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków, bezwzględnie powinieneś zgłosić całą sytuację na policję, bowiem to Twój obowiązek, ale także cała wina przechodzi na tą drugą osobę, pod warunkiem oczywiście wykazania nietrzeźwości.

Co jednak zrobić, gdy sprawcą stłuczki jest ktoś inny? Oczywiście sam możesz podjąć decyzję w jaki sposób załatwić tę sprawę – czy wzywać policję, czy wyrazisz zgodę na spisanie oświadczenia. Jeśli jednak kierowca nie posiada wszystkich dokumentów lub też stwarza jakieś problemy, nie wahajmy się do powiadomienia o zdarzeniu policji. Warto także sfotografować tablice rejestracyjne samochodu, bowiem nigdy nie wiadomo czy dana osoba nie postanowi nagle uciec.

Dobrze jest także wozić ze sobą w samochodzie kilka gotowych druków oświadczeń, które okażą się pomocne w przypadku stłuczki. Podczas stresu ludzie zapominają co i w jakiej formie należy zawrzeć w takim piśmie. Pamiętaj także, że nie warto wszczynać kłótni i awantur z drugą stroną – bez względu na to kto zawinił, tylko spokój może doprowadzić do sensownego i korzystnego dla obu stron rozwiązania.

 

Brak podobnych wpisów.


Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.