Sprawca kolizji drogowej bez ważnego OC – co robić?

Zastanówmy się co zrobić w sytuacji, gdy sprawca kolizji lub też wypadku drogowego nie posiada ważnego ubezpieczenia OC? Możemy to stwierdzić, gdy kierowca nie chce nam pokazać polisy ubezpieczeniowej lub też próbuje podać nieprawdziwe dane.

Powinniśmy wtedy bez zastanowienia wezwać policję, która potwierdzi brak ważnego OC – dzięki temu łatwiej otrzymamy odszkodowanie. Niestety każdy kierowca w takich sytuacjach zachowuje się bardzo różnie, niektórzy będą chcieli dojść do jakiegoś porozumienia, inni natomiast mogą próbować nawet uciec z miejsca zdarzenia. Wtedy postarajmy się zapamiętać numery rejestracyjne, dzięki temu policja namierzy sprawcę i firma ubezpieczeniowa wypłaci nam odszkodowanie.

Po stłuczce mamy dwa sposoby, aby zgłosić dane zdarzenie – udajemy się do którejkolwiek firmy ubezpieczeniowej – mają one obowiązek przyjęcia takiego zgłoszenia oraz wszczęcia postępowania w celu oszacowania wartości poniesionej przez nas szkody. Pieniądze powinniśmy otrzymać do 30 dni od złożenia wniosku a następnie UFG skontaktuje się ze sprawca kolizji w celu odzyskania należnej kwoty odszkodowania. Drugim sposobem jest zgłoszenie się od razu do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Otrzymamy także gotówkę do 30 dni, natomiast do dwóch tygodni jeśli sprawca nie zostanie określony. Na szczęście po otrzymaniu odszkodowania nic więcej nas nie interesuje, bo UFG sam musi poradzić sobie ze znalezieniem kierowcy odpowiedzialnego za wypadek.

Jedno jest pewne – jazda bez ważnego ubezpieczenia OC się po prostu nie opłaca! W razie jakiejkolwiek kolizji, czy też wypadku zawsze będziemy musieli pokryć wszystkie koszty naprawy, natomiast, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu pasażerów dodatkowo będziemy musieli płacić za kosztowne leczenie.

podobne wpisy:

  1. Kara za brak ważnego OC
  2. Ubezpieczenie OC bez prawa jazdy
  3. Stłuczka na drodze – co robić?
  4. Ubezpieczenie OC bez zniżek
  5. Awaria samochodu na autostradzie – co robić?

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.