Roszczenia o odszkodowanie a przedawnienie

Duża grupa ludzi coraz częściej rezygnuje z dochodzenia odszkodowania, ponieważ sądzi, że do zdarzenia doszło dawno temu więc nic już nie da się tak naprawdę zrobić. Sprawdźmy jednak czy na pewno mają oni rację? Kiedy roszczenie o odszkodowanie się przedawnia?

Roszczenia związane z takimi wydarzeniami jak wypadki komunikacyjne, zalanie mieszkania czy też uszkodzenie pojazdu z różnych powodów przedawniają się. Jednak upływ terminu przedawnienia się jest ściśle zależny od kilku czynników – od rodzaju szkody, w jaki sposób powstał, kiedy dokładnie poszkodowany się dowiedział o tym fakcie oraz o osobie odpowiedzialnej za szkodę.

W przypadku szkody majątkowej termin przedawnienia rozpoczyna się od momentu dowiedzenia się przez poszkodowanego o powstałej szkodzie i upływa po 3 latach. Natomiast ogólnie okres przedawnienia trwa 10 lat bez względu na to kiedy dowiedzieliśmy się o szkodzie od dnia jej powstania. Oczywiście jest kilka wyjątków od tej reguły:

– szkoda na osobie, przedawnienie następuje po 3 latach od kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz osobie zobowiązanej do jej naprawienia,

– kiedy szkoda powstała na skutek dokonanego przestępstwa, wtedy termin wydłuża się aż do 20 lat,

– szkoda na osobie małoletniego, termin przedawnienia nie może skończyć się wcześniej niż w ciągu 2 lat od ukończenia przez małoletniego pełnoletności.

podobne wpisy:

  1. Szkody po wichurze a odszkodowanie
  2. Odszkodowanie za wypadek samochodowy
  3. Jakie odszkodowanie za złamany nos a jakie za wstrząs mózgu, czyli od czego zależy wysokość odszkodowania

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.