Płacenie za OC po terminie – jakie są konsekwencje?

W naszym kraju wykupienie polisy OC wciąż jest obowiązkowe – dla osób, które jeżdżą samochodami jest to sprawa oczywista i konieczna. Inaczej jednak jest, gdy na przykład auto nie jest prawie używane, stoi w garażu lub na podwórku a umowa ubezpieczeniowa dobiega końca… Wtedy wiele osób po prostu zapomina o polisie lub też zwleka z jej wykupieniem tłumacząc się, że przecież i tak nie jest tak naprawdę potrzebna. Dziś przedstawię więc konsekwencje niepłacenia składki OC w terminie oraz pokaże inne rozwiązania w przypadku nie używania ochrony ubezpieczeniowej.

Niestety zgodnie z prawem każdy pojazd musi być ubezpieczony, czy to ten używany każdego dnia, czy też ten, który stoi często bezużytecznie w warsztacie lub garażu. Dopóki jest zarejestrowany – właściciel musi posiadać OC. Co więc w sytuacji, gdy spóźnimy się z opłaceniem składki? Oczywiście zapłacimy karę i to niemałą za brak ciągłości w OC. Nie powinno nas dziwić to, że sumy są naprawdę wysokie – w końcu kierowca bez ważnego OC jest ogromnym zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu – jeśli spowoduje wypadek to UFG będzie musiał pokryć najpierw wszystkie koszty szkód i leczenia poszkodowanych a dopiero później będzie starał się odzyskać pieniądze, co niestety nie zawsze jest takie proste.

Warto tutaj wspomnieć, iż od ponad roku działa tzw. wirtualny policjant, który sprawdza płatności w składkach OC i wyłapuje nieubezpieczone pojazdy, nawet te nie używane! Kara wysyłana jest wtedy listownie, wcale więc nie musi złapać się policja, aby sprawdzić polisę.

Co więc zrobić w sytuacji, gdy pojazd nie jest kompletnie używany a więc OC naprawdę jest zbędne? Oczywiście obowiązkowo należy wyrejestrować samochód! Taką możliwość zyskamy, gdy oddajemy auto do zezłomowania. Możemy także pomyśleć o sprzedaży pojazdu lub też postarać się wycofać pojazd z rejestru na określony czas.

 

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie OC ciągłość
  2. Jakie odszkodowanie za złamany nos a jakie za wstrząs mózgu, czyli od czego zależy wysokość odszkodowania
  3. Ubezpieczenie quada
  4. Jakie ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym?
  5. Jakie ubezpieczenie na życie wybrać

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.