OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) to niezwykle istotny dokument dla samego ubezpieczyciela, jak i dla klienta. Niestety większość z nas mimo, iż doskonale o tym wie i tak niezbyt chętnie czyta warunki zawarte w OWU.

Dokument ten zawiera ważne informacje dotyczące m.in. zakresu ubezpieczenia oraz zdarzeń, które objęte są ochroną. Znajdują się tam także wszelkie wykluczenia oraz sposób w jaki ustalana jest wysokość odszkodowania. Warto tutaj zaznaczyć, iż treść OWU powinna być napisana w sposób prosty i zrozumiały, tak by nie doszło do nieodpowiedniej interpretacji warunków.

Spora grupa klientów lekceważy OWU i niestety w późniejszym czasie są niemile rozczarowani i zaskoczeni, gdy starają się o odszkodowanie. Istone znaczenie maja tutaj wszelkie wyłączenia w przypadku, których ubezpieczenie nie będzie obowiązywało. Oczywiście w pewnych sytuacjach można „poratować się” art. 12 ust. 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej – niejednoznacznie sformułowane zapisy postanowienia muszą być zawsze interpretowane na korzyść klienta. Jeśli więc firma robi jakiekolwiek problemy z wypłatą stosownego odszkodowania, powinieneś dokładnie sprawdzić na jaki zapis z umowy się powołują.

Mimo wszystko, ubezpieczyciele starają się tworzyć coraz to doskonalsze OWU, które jest zrozumiałe i jednoznaczne dla obu stron. Nie oznacza to jednak, że czytanie umowy i OWU możemy sobie odpuścić.

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenia zwierząt dla hodowców i schronisk
  2. Od czego nie chroni autocasco ?
  3. Umowa ubezpieczeniowa
  4. Polisa ubezpieczeniowa co to jest
  5. Co sprawdzić przed wykupieniem OC dla firmy?

Oferta ubezpieczeń:






Comments are closed.