Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?

Każdy posiadacz samochodu jest zobowiązany do zakupu polisy OC. Wybór na rynku jest dosyć spory, jednak większość z nas tak naprawdę kieruje się wyłącznie ceną polisy. Zastanówmy się więc od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia?

Podczas ustalania składki towarzystwa biorą pod uwagę wiele czynników. Ogólnie mówiąc na wysokość składki ubezpieczenia składa się: podstawa oraz zwyżki lub zniżki. Bazowa składka jest ściśle zależna od miejsca zarejestrowania pojazdu, rodzaju oraz marki, przeznaczenia auta i pojemności silnika. Natomiast zwyżki lub zniżki są ustalane na podstawie m.in. bezszkodowej jazdy, wieku i płci, czasem stanu cywilnego właściciela samochodu.

Do grupy osób, które według statystyk powodują mniej kolizji i wypadków a tym samym mogą liczyć na zniżki podczas ustalania wysokości składki za OC należą: kierowcy bez szkód na koncie, kobiety, osoby starsze, osoby posiadające rodziny. Natomiast zwyżki czekają młodych, świeżo upieczonych kierowców, mieszkańców dużych miast, posiadaczy samochodów starszych niż 10 lat, przeznaczonych na naukę jazdy, działalność dostawczą czy też taksówkę. Tutaj według ubezpieczyciela ryzyko jest większe. Na podstawowe ubezpieczenie OC nie ma wpływu wartość pojazdu!

 

 

podobne wpisy:

  1. Wysokość składki OC – od czego zależy?
  2. Od czego zależy wysokość odszkodowania
  3. Od czego zależy cena za OC samochodu
  4. Jakie odszkodowanie za złamany nos a jakie za wstrząs mózgu, czyli od czego zależy wysokość odszkodowania
  5. Ubezpieczenie OC cena

Oferta ubezpieczeń:


  1. […] Wysokość składki OC jest zależna od wielu czynników, które można podzielić na dwie grupy: polisa bazowa oraz naliczone zniżki i zwyżki. Polisa bazowa jest zależna od pojemności silnika pojazdu, miejsce rejestracji, rodzaju pojazdu oraz jego przeznaczenia. Natomiast, aby otrzymać zniżki podczas wykupienia polisy musimy spełnić kilka warunków w trakcie użytkowania samochodu – największe zniżki otrzymają kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od dłuższego czasu i oczywiście nie mieli żadnych kolizji. Jak się jednak okazuje o zniżkach decyduje także indywidualna skala danego ubezpieczyciela – liczy się wiek, płeć, okres posiadania prawa jazdy, informacja czy z pojazdu będą korzystać również inne osoby itp. […]