Kto płaci ubezpieczenie przy umowie o dzieło?

Pracownik, który jest zatrudniony na umowę o dzieło nie podlega niestety ubezpieczeniom społecznym ani też ubezpieczeniu zdrowotnemu. Oczywiście pracodawcy czerpią z tego korzyści, ponieważ ponoszą o wiele mniejsze koszty zatrudnienia i dlatego coraz częściej wybierają właśnie ten rodzaj umowy.

Oczywiście jak w każdym przypadku i tutaj są pewne wyjątki kiedy firma mimo wszystko jest zobowiązana do płacenia składek – następuje to wtedy, gdy umowę o dzieło zawrzemy z naszym pracodawca lub też zlecenie jest wykonywane na rzecz własnego pracodawcy. Istotne jest to, że taki pracownik musi zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ i podpisać stosowną umowę o dobrowolne płacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne, które wynosi ponad 300 zł miesięcznie. Jeśli o tym zapomnimy nie będziemy ubezpieczeni a więc wszelkie koszty leczenia oraz za pobyt w szpitalu będziemy musieli zapłacić sami.

Niestety osoba zatrudniona na umowę o dzieło nie ma możliwości dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczenia emerytalnego oraz rentownego. Dlatego też warto jest wtedy odkładać część pieniędzy na przyszłość, bo możemy później obudzić się bez grosza w wieku emerytalnym i nikt nam nie pomoże.

podobne wpisy:

  1. Co z ubezpieczeniem przy sprzedaży samochodu
  2. Co z ubezpieczeniem oc przy sprzedaży samochodu
  3. Ubezpieczenie OC dla ludzi
  4. Jakie ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym?
  5. Ubezpieczenie OC czy trzeba mieć przy sobie

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.