Kolizja drogowa – co robić ?

Kolizja drogowa niestety przydarza się wielu osobom, oczywiście nie należy ona do przyjemnych doświadczeń i często w takich sytuacjach nie myślimy a na pewno nie zachowujemy się zbyt rozsądnie. A najgorsze co można wtedy zrobić to wpaść w panikę i przez to sobie zaszkodzić… Najważniejsze, aby postępować zgodnie z przepisami.

Oczywiście ZAWSZE zaczynamy od sprawdzenia, czy wszyscy uczestnicy kolizji są bezpieczni i nic im nie dolega. Następnie należy zabezpieczyć samochody i usunąć je z drogi w celu nieblokowania ruchu innym uczestnikom. Kolejny etap to rozmowa z kierowcą, który brał udział w zdarzeniu, ustalmy jego dane osobowe. Czy podczas kolizji trzeba wzywać policję? To tak naprawdę kwestia sporna – część kierowców woli załatwić wszystko między sobą, inni niemal od razu chcą wezwać policję w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa i prawidłowego dokonania odpowiednich procedur (taka sytuacja często ma miejsce właśnie z powodu niewiedzy kierowcy). Jeśli sprawca przyzna się do spowodowania kolizji, podpisze to na stosownym oświadczeniu oraz przedstawi nam wszelkie dokumenty pojazdu oraz OC i oczywiście będzie trzeźwy, wtedy tak naprawdę policja jest zbędna.

Po zakończeniu wszelkich czynności i procedur na miejscu zdarzenia, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem, u którego sprawca posiada ważną polisę OC w celu oszacowania wartości szkody, którą ponieśliśmy podczas kolizji. Sprawdźmy dokładnie terminy, w których musimy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Uwaga! Jeśli się spóźnimy nawet jeden dzień, ubezpieczyciel może nam nie wypłacić odszkodowania.

podobne wpisy:

  1. Sprawca kolizji drogowej bez ważnego OC – co robić?
  2. Stłuczka na drodze – co robić?
  3. Awaria samochodu na autostradzie – co robić?
  4. Wniosek o emeryturę – kto wypełnia i jak
  5. Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.