Kary za brak OC

O tym, że wykupienie ubezpieczenia OC samochodu jest w naszym kreju obowiązkowe wiedzą wszyscy, jednak nie wszyscy to robią, chcąc rzekomo zaoszczędzić. Spora część tych osób nie ma pojęcia jakie są kary za brak waznego OC, może gdyby zdobyli takową wiedzę, stwierdziliby, iż taka oszczędność się w ogóle nie oplaca i z pewnością lepiej jest zapłacić jednorazowo lub w ratach składkę za polisę OC i mieć przysłowiowy „świety spokój”.

Mandat za brak OC jest niewielki, gdyż wynosi zaledwie 50 zł, jednak kary od UFG nie są już tak małe i, co ciekawe mogą być nałożone nawet bez zatrzymania nas przez policję! Od niedawna Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny robi wszystko, aby wykryć przerwy w płatnościach oraz brak OC. Do takich kierowców wysyła wezwanie do zapłaty kary lub też okazanie ważnego ubezpieczenia. Kwoty sięgają nawet kilku tysięcy złotych… W tym roku takie wezwania otrzymało aż 1800 kierowców, a według danych z UFG liczba ta wzrośnie nawet do 5000.

Oczywiście nie zapominajmy, iż dodatkowe konsekwencja braku OC czekają kierowcę, gdy spowoduje wypadek, oczywiście UFG wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym, ale to my będziemy zobowiązani do zwrócenia wszystkich kosztów i to często niemałych z własnej kieszeni! Średnio są to sumy w kwocie 11 800 złotych, ale rekordziści muszą zwrócić nawet 500 000 zł. Przy takich sumach wysokość składki OC to naprawdę grosze, tym bardziej, że coraz więcej towarzystw daje nam możliwość płatności w ratach więc składka nie będzie dla nas praktycznie odczuwalna.

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie OC brak
  2. Kara za brak ważnego OC
  3. Sprawca kolizji drogowej bez ważnego OC – co robić?
  4. Ubezpieczenie OC brak prawa jazdy
  5. Ubezpieczenie OC ciągłość

Oferta ubezpieczeń:


  1. […] się co zrobić w sytuacji, gdy sprawca kolizji lub też wypadku drogowego nie posiada ważnego ubezpieczenia OC? Możemy to stwierdzić, gdy kierowca nie chce nam pokazać polisy ubezpieczeniowej lub też […]

  2. […] Jakie są kary za brak ważnego OC? Każdy kierowca, który nie wykupił ubezpieczenia, powinien liczyć się z dosyć wysokimi karami finansowymi a także w razie spowodowania wypadku drogowego, konsekwencje dla właściciela samochodu mogą być bardzo poważne, nie tylko ze względu na ogromne koszty. UFG oczywiście wypłaci poszkodowanym należne odszkodowanie, jednak sprawca wypadku będzie musiał i tak wszystko zwrócić. Niewykupienie obowiązkowego OC z pewnością nie jest rozsądnym wyjściem… […]