Kara za brak ważnego OC

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu jest wykupienie ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej), które jest gwarancją wypłaty odszkodowania poszkodowanym w wyniku zderzenia, stłuczki z winy właściciela samochodu. Może więc także powiedzieć, iż chroni ona kierowcę przed finansowymi, czasem dosyć wysokimi kosztami.

Polisa OC dotyczy pojazdu, a nie jego właściciela, tak więc obowiązuje w każdej sytuacji, nawet gdy wypadek lub kolizję spowoduje kierowca, który nie jest prawnym posiadaczem samochodu. Kupując nowy pojazd, musimy ubezpieczyć go z dniem rejestracji. Natomiast w przypadku kupna samochodów używanych wygląda to trochę inaczej – jeśli poprzedni właściciel wykupił OC to w dniu sprzedaży przechodzi ono na nowego nabywcę.

Jakie są kary za brak ważnego OC? Każdy kierowca, który nie wykupił ubezpieczenia, powinien liczyć się z dosyć wysokimi karami finansowymi a także w razie spowodowania wypadku drogowego, konsekwencje dla właściciela samochodu mogą być bardzo poważne, nie tylko ze względu na ogromne koszty. UFG oczywiście wypłaci poszkodowanym należne odszkodowanie, jednak sprawca wypadku będzie musiał i tak wszystko zwrócić. Niewykupienie obowiązkowego OC z pewnością nie jest rozsądnym wyjściem…

Kara za brak ważnego OC w przypadku samochodów osobowych wynosi 500 euro, ciężarowego bądź autobusu – 800 euro. Są to ogólne kwoty, które ulegają zmianie w zależności od okresu niewykupienia polisy. Jeśli nie przekracza on trzech dni, opłata wyniesie 20% wartości kar, w przypadku okresu do 14 dni – 50% wartości kar, natomiast jeśli kierowca jeździ bez OC od ponad 14 dni, będzie musiał zapłacić 100% kary. Do sprawdzenia ważnego OC zobowiązana jest policja, Inspekcja Ruchu Drogowego, Straż Graniczna, organy celne.

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie OC brak
  2. Ubezpieczenie OC brak prawa jazdy
  3. Ubezpieczenie OC a przerejestrowanie samochodu
  4. Ubezpieczenie OC ciężarowe
  5. Ubezpieczenie OC budynków

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.