Jak ubezpieczyć się za granicą

Na samym początku, zanim jeszcze dokonasz odpowiedniego wyboru ubezpieczenia, należy odpowiedzieć sobie na następujące pytanie – po co oraz na jaki okres wyjeżdżasz za granicę? Istotna jest także kwestia środka transportu, którym będziesz podróżować, bowiem jeśli planujesz zabrać własny samochód, musisz dokładnie przygotować auto do tak dalekiej drogi oraz sprawdzić wykupione ubezpieczenie. Jeśli wyjeżdżasz do pracy – powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym oraz NNW, natomiast w przypadku wakacyjnego pobytu za granicą nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym.

Co z ubezpieczeniem samochodu za granicą?

Krajowe ubezpieczenie OC obejmuje wszelkie zdarzenia powstałe w Polsce oraz w krajach członkowskich Unii Europejskiej, a także w Chorwacji, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Serbii, Księstwie Lichteinsteinu.

Jeśli jednak przebywamy na terytorium takich krajów jak: Białoruś, Ukraina, Rosja, Albania, Bośnia, Hercegowina, Turca, Tunezja, Mołdawia, Macedonia, Iran, Izrael oraz Maroko – będziesz potrzebował Zielonej Karty – jest to dokument, który potwierdza posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Jeśli natomiast posiadasz dodatkowe ubezpieczenia, typu AC, NNW, powinieneś sam dowiedzieć się u swojego ubezpieczyciela czy będą one obowiązywać poza granicami naszego kraju.

Ubezpieczenie Turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Bez względu na to, czy planujesz wakacje lub urlop samodzielnie, czy tez korzystasz z usług biura podróży, nigdy nie zapominaj o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, które będzie dla ciebie niezbędne w sytuacjach, gdy: będziesz potrzebować opieki medycznej, zgubisz swoje dokumenty, nagle będziesz musiał wrócić do kraju, weźmiesz udział w wypadku lub kolizji drogowej itp.

Pamiętaj, że ubezpieczenia proponowane przez biura podróży bardzo często nie są wystarczające i ograniczają się naprawdę do minimum… Lepiej więc wydać kilka złotych więcej i nie martwić się „na zapas”.

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie OC za granicą
  2. Jak ubezpieczyć telefon
  3. Jak ubezpieczyć dziecko w ZUS
  4. Ubezpieczenie OC a VAT

Oferta ubezpieczeń:


  1. […] Ubezpieczenie podróżne oczywiście nie jest obowiązkowe, jednak z pewnością nie warto jest na nim oszczędzać, ponieważ cena polisy jest niewielka a koszty leczenia w przypadku jej braku naprawdę niewyobrażalnie wysokie (w zależności od kraju). […]