Jak sprawdzić ubezpieczenie w NFZ

Pewnie niejednokrotnie zastanawialiśmy się w jaki sposób można sprawdzić ubezpieczenie w NFZ. Dobrze jest wiedzieć, czy nasz pracodawca odprowadza za nas składki i faktycznie jesteśmy ubezpieczeni. W końcu ubezpieczenie zdrowotne jest najważniejsze, bo dzięki niemu nie musimy płacić z własnej kieszeni za leczenie oraz opiekę medyczną podczas wizyty u lekarza ale także leżąc w szpitalu (w tym przypadku koszty są bardzo wysokie).

Jak więc sprawdzić czy jesteśmy ubezpieczeni? Okazuje się, że możemy to zrobić w szybki i prosty sposób dzięki Centralnemu Wykazowi Ubezpieczonych, który zawiera wszystkie informacje na temat osób ubezpieczonych w NFZ.

Warto pamiętać, że od tego roku udając się do lekarza nie musimy już przedstawiać żadnych dokumentów oraz zaświadczeń, ponieważ pracownicy służby zdrowia sprawdzą czy dana osoba jest ubezpieczona, czy też nie wyłącznie na podstawie numeru PESEL. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia i przyspiesza wizyty w przychodniach – nie musimy czekać na zaświadczenia w Urzędzie Pracy, czy też zaświadczenia z KRUS lub druk ZUS RMUA.

Niestety taka szybka weryfikacja wchodzi dopiero w życie więc dobrze czasem jednak wziąć ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia – niejednokrotnie słyszałam już o błędach systemu lub informacji, iż dana osoba rzekomo nie jest ubezpieczona, a tak naprawdę jest – wtedy wystarczy właśnie jeden z powyższych dokumentów lub też nasze pisemne oświadczenie.

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie OC jak sprawdzić
  2. Co sprawdzić przed wykupieniem OC dla firmy?
  3. Ubezpieczenie zdrowotne – po co skoro jest NFZ?

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.