DaeSean Hamilton Authentic Jersey  Jak odkładać na emeryturę? | Poradnik Ubezpieczenia

Jak odkładać na emeryturę?

Pewnie wiele osób czytając tytuł stwierdzi, że przecież każdy tak naprawdę już odkłada chcąc czy nie chcąc. W końcu część zarobionych przez nas pieniędzy trafia do ZUS-u oraz wybranego przez nas OFE. Jednak każdy także doskonale zdaje sobie sprawę jak niepewna jest nasza przyszłość, te odkładane niemałe oszczędności a potem ile uzyskujemy emerytury, gdy osiągamy odpowiedni wiek. Sporo się o tym mówi, jednak pytanie czy coś zamierzamy zrobić i zmienić ta sytuację?

Według ekspertów za kilka lat ZUS może stać się niewypłacalny, ponieważ mamy starzejące się społeczeństwo i równocześnie zbyt mało osób w wieku produktywnym, które w czasie obecnym odkładają pieniądze na emeryturę i niestety środki te trafiają na wypłatę bieżących świadczeń. Mówiąc krotko jeśli nastąpi moment, iż w naszym kraju będzie zdecydowana przewaga ludzi w wieku emerytalnym, niż tych którzy pracują – zabraknie pieniędzy na emerytury! Coraz częściej mówi się, że funkcjonowanie ZUS-u nie ma tak naprawdę sensu, może kiedyś instytucja ta się sprawdzała, jednak obecnie jej działanie przynosi więcej szkód, niż pożytku. Niestety nie możemy przestać oddawać pieniędzy do ZUS-u, gdyż jest to wciąż obowiązek w naszym kraju.

Alternatyw oszczędzania na przyszłość jest naprawdę wiele – niestety Polacy wciąż mają zbyt mała świadomość co do tej kwestii, nie jesteśmy po prostu nauczeni oszczędzać we własnym zakresie. Każdy uważa, że jakoś to będzie, że do emerytury jeszcze sporo czasu, że pewnie coś się zmieni, że wolą żyć tym co jest teraz itp. Niestety dzień mija za dniem w błyskawicznym tempie i nagle budzimy się w wieku emerytalnym i nie starcza nam na podstawowe życie, nie mówiąc już o przyjemnościach. Ile dostaniemy emerytury? Obecnie jest to 20 do 70 % ostatniej otrzymanej pensji. Średnio mężczyźni otrzymują 60 % wynagrodzenia, natomiast kobiety tylko 40 % ze względu na krótszy czas pracy. Na najniższe emerytury muszą być przygotowani właściciele firm oraz osoby wykonujące wolne zawody z racji odkładania najmniejszych miesięcznych składek.

Dlatego własnie należy w końcu zmienić nastawienie i zmotywować się do odkładania pieniędzy dobrowolnie na III filar. Do wyboru mamy IKE czyli konto na które wpłacamy określona sumę aż do przejścia na emeryturę zgromadzony kapitał będzie się powiększać. Produkty te znajdziemy w ofercie banków, w towarzystwach ubezpieczeniowych oraz w firmach, które specjalizują się w udzielaniu funduszy inwestycyjnych. Wybór oczywiście jest bardzo ważny ale tez warto pamiętać, że w razie niezadowolenia możemy dokonać zmiany funduszu. Najlepiej na początku skorzystać z pomocy doradcy, który dopasuje do naszej sytuacji oraz możliwości odpowiedni produkt. Zawsze można także zapytać o PPE czyli pracowniczy program emerytalny – pracodawca automatycznie z naszej pensji wpłaca cześć środków do wybranej przez pracowników firmy. Mamy również możliwość zupełnie samodzielnego odkładania gotówki na przyszłość – na kontach oszczędnościowych, na lokatach. Wybór należy do nas samych, najważniejsze jednak, by w ogóle zacząć i chcieć oszczędzać! I to jak najszybciej.

podobne wpisy:

  1. Przejście z renty na emeryturę – jak ?
  2. Jak wybrać polisę na życie dla dziecka?
  3. Jak ubezpieczyć dziecko w ZUS

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.