Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

W naszym kraju każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej, znanego raczej jako OC – warunek ten jest zawarty w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. Z pewnością nie warto oszczędzać w tej kwestii, gdyż kary za brak ważnego OC są naprawdę bardzo, bardzo wysokie i często przewyższają i to kilkakrotnie sam koszt rocznej polisy. Tak wiec jeśli musimy wykupić OC, warto jest wiedzieć dlaczego jest to ubezpieczenie obowiązkowe i na co zostaną przeznaczone nasze pieniądze.

Na początku wszystkim anty nastawionym do OC kierowcom, warto uświadomić, że ta obowiązkowa opłata w żadnym wypadku nie jest kolejnym podatkiem, który ktoś sobie wymyślił. Ubezpieczenie OC chroni bowiem zarówno samych poszkodowanych, jak i sprawców stłuczek, czy poważnych wypadków drogowych. Nie każdego byłoby stać na pokrycie z własnej kieszeni wszystkich kosztów związanych z naprawą wyrządzonych szkód materialnych i zdrowotnych (koszty leczenia, zadośćuczynienie za krzywdy psychiczne i fizyczne, dożywotnia renta). Pamiętajmy, że sprawca wypadku, nawet jeśli nieumyślnie go spowodował musiałby bez OC zapłacić za wszystko sam, co z pewnością w wielu przypadkach byłoby po prostu nie możliwe a wtedy ucierpiałyby obie strony. Oczywiście sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy kierowca naruszył przepisy drogowe, nie zachował ostrożności, jechał pod wpływem alkoholu itp. – wtedy oczywiście Fundusz Gwarancyjny również wypłaci odszkodowanie pokrzywdzonym, jednak sprawca kolizji pieniądze będzie musiał w całości zwrócić instytucji.

Większość ludzi narzeka na koszty związane z polisą OC, gdy uważa, że jeżdżą bezpiecznie – co jednak w sytuacji, gdy to my przez głupotę innych będziemy ofiarami wypadku lub sami spowodujemy go nieumyślnie?

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie OC czy jest obowiązkowe?
  2. Sprawca kolizji drogowej bez ważnego OC – co robić?
  3. Czym jest współwłasność pojazdu
  4. Ubezpieczenie zdrowotne – po co skoro jest NFZ?

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.