Czym jest polisolokata?

Polisolokata to produkt finansowy, który jest alternatywą dla lokat z dzienną kapitalizacją odsetek umiejętnie omijający tzw. podatek Belki w wysokości 19 % od zysków kapitałowych.

Jest to mówiąc bardzo ogólnie połączenie lokaty z ubezpieczeniem na życie, dzięki któremu klienci nie płacą podatku. Produkt działa jak tradycyjna lokata ale pod względem prawnym jest ubezpieczeniem – to towarzystwo dostarcza produkt klientom, natomiast bank jest jedynie pośrednikiem. Dodatkową zaletą polisolokaty jest fakt, iż w razie śmierci właściciela, wszystkie pieniądze trafią do uposażonej osoby, wskazanej wcześniej przez klienta i to bez postępowania spadkowego! Co więcej, klient może także w razie potrzeby bez ponoszenia konsekwencji wcześniej wypłacić zgromadzone środki na polisolokacie.

Zasadniczym minusem tego produktu jest brak bezpieczeństwa ze względu na to, że ubezpieczyciel jest właścicielem polisoloakty a nie bank. W razie bankructwa firmy, klient nie będzie mógł skorzystać z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i otrzyma nie 100 % kapitału a jedynie połowę i to pod warunkiem, że będzie on niższy niż 30 tys. euro. Proponowane oprocentowanie także nie należy do najwyższych i wynosi średnio od 4 do 5 %. Jak się okazuje produkt ten nie cieszy się popularnością wśród klientów z powodu skomplikowanego funkcjonowania a równocześnie nie jest opłacalny dla towarzystw ubezpieczeniowych i banków, które coraz częściej wycofują polisolokatę ze swojej oferty.

podobne wpisy:

  1. Czym jest ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym
  2. Czym jest współwłasność pojazdu
  3. Czy ubezpieczenie kredytu jest zwracane?
  4. Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiąkowe
  5. Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.