Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiąkowe

Decydując się na kredyt hipoteczny, powinniśmy być świadomi tego, że wiąże się to z licznymi dodatkowymi kosztami w postaci ubezpieczeń, które niestety nie zawsze są potrzebne a jednak większość banków traktuje je jako obowiązkowe opłaty. Okazuje się, że w pierwszym roku ich koszt może wynieść nawet 5 tys. zł!

Na szczęście nie każde ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe, wszystko bowiem zależy od sytuacji danego kredytobiorcy. Tylko część klientów musi wykupić na przykład ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ale w większości przypadków jednak nie jest to konieczne. Część ubezpieczeń jest też dobrowolnych więc zgodzenie się na ich wykupienie nie jest wymogiem, by otrzymać kredyt.

Obowiązkowym ubezpieczeniem jest oczywiście ubezpieczenie samej nieruchomości, w końcu to ona jest zabezpieczeniem dla banku tak więc jej bezpieczeństwo jest niezwykle istotne. W tym przypadku jednak możemy zaoszczędzić wybierając samodzielnie polisę a nie korzystać bez zastanowienia z tej, którą proponuje bank.

Następne to ubezpieczenie pomostowe, które zapewnia ochronę dla banku od momentu udzielenia kredytu aż do ustanowienia hipoteki. Również jest obowiązkowe.

Dodatkowych i dobrowolnych ubezpieczeń jest naprawdę sporo, można tutaj wymienić m.in. ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy.

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie OC czy jest obowiązkowe?
  2. Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe
  3. Ubezpieczenie OC dobrowolne
  4. Czy każdy posiada ubezpieczenie zdrowotne?

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.