Czy mogę wypłacić środki z OFE ?

Każda pracująca osoba ma obowiązek przystąpienia do wybranego lub tez losowo dobranego Otwartego Funduszu Emerytalnego. W tym filarze zgromadzone środki są inwestowane, tak więc ich wartość się zmienia z czasem. Wiele osób zastanawia się czy i w jaki sposób pieniądze z OFE można wypłacić?

Okazuje się, że tylko w dwóch sytuacjach środki zgromadzone na OFE mogą być wypłacone – oczywiście w przypadku śmierci członka OFE oraz, gdy dochodzi do rozwodu. Wypłata tych pieniędzy jest ściśle określona w rozdziale 13 ustawy o OFE. Co ważne, pieniądze znajdujące się w OFE podlegają dziedziczeniu, jednak wyłącznie wtedy, gdy dana osoba nie pobiera jeszcze swojej emerytury. Środki w połowie są dziedziczone przez współmałżonka a w drugiej połowie przez osoby wskazane jako uposażone. Po śmierci członka OFE pieniądze wypłaca się w gotówce pod warunkiem spełnienia określonych warunków lub też pozostają one na koncie emerytalnym i dopiero po uzyskaniu przez współmałżonka wieku emerytalnego są wypłacane.

Bardzo istotne jest więc wskazanie, kto ma dziedziczyć zgromadzone środki, skraca to znacznie wszelkie formalności.

W przypadku rozwodu pieniądze zgromadzone w OFE są dzielone podobnie jak pozostały majątek. Część należąca do drugiego współmałżonka zostaje przekazana na jego konto emerytalne.

podobne wpisy:

  1. Jakie OFE wybrać?
  2. Co to III filar emerytalny?
  3. Kto ma prawo do renty rodzinnej?
  4. Co to jest ubezpieczenie ochronne
  5. Emerytura mieszana – komu przysługuje

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.