Co z ubezpieczeniem przy sprzedaży samochodu

Jeśli kupujesz lub też sprzedajesz samochód, nie powinieneś skupiać się wyłącznie na samej cenie oraz stanie technicznym auta. Warto bowiem poruszyć kwestię ubezpieczenia – jak się okazuje to właśnie jest najczęstszą przyczyną konfliktów w trakcie transakcji kupna-sprzedaży pojazdów. Dlatego tak ważne jest, aby nie zapominać o rozmowie na ten właśnie temat.

1. Kupuję samochód – co z ubezpieczeniem?

Znalazłeś już używany samochód w dobrym stanie, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania i wszystko wydaje się być wręcz idealne – uważaj! Nie możesz tutaj zapomnieć o ubezpieczeniu OC tak więc musisz zawsze poruszyć tę kwestię i zapytać sprzedawcę o polisę, sprawdź dokładnie jej ważność oraz warunki. W końcu po zakupie OC przejdzie na Ciebie wraz ze wszystkimi obowiązkami oraz prawami. Jeśli sprzedawca wykręca się od przedstawienia dokumentu ubezpieczenia – zrezygnuj z transakcji! W razie braku OC zapłacisz sporą karę, tak więc z pewnością nie możesz ufać „na słowo” sprzedawcy. Jeśli mimo okazania polisy wciąż budzi coś Twoją wątpliwość, poproś o dowód zapłaty za OC i, co najważniejsze dokładnie przejrzyj umowę ubezpieczenia, ponieważ mało kto wie, że zawiera ona informacje dotyczące postępowania w sytuacji sprzedaży auta. Po zakupie samochodu możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie lub też pozostać przy dotychczasowej – tutaj trzeba jednak zaznaczyć, iż firma ma prawo do re-kalkulacji składki uwzględniając zwyżki i zniżki nowego właściciela.

2. Sprzedaję samochód – co z OC?

Kwestia ubezpieczenia to także spory problem dla sprzedającego – najlepiej więc dogadać się z kupującym i wypowiedzieć umowę OC. Co więcej sprzedający ma obowiązek powiadomienia pisemnie ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w ciągu 14 dni od transakcji. To bardzo istotne, bowiem dopóki firma nie będzie posiadała takiej informacji, wciąż obowiązek za płatności spoczywa na nas. Tak samo, gdy nowy właściciel spowoduje wypadek, ubezpieczyciel zwróci się najpierw do Ciebie. Dlatego właśnie zgłoszenie nowego właściciela i to w jak najkrótszym czasie jest tak bardzo istotne. Oczywiście z pewnością udowodnisz wtedy, że prawnie nie byłeś już właścicielem samochodu, jednak po co marnować czas i tracić niepotrzebnie nerwy?

podobne wpisy:

  1. Ubezpieczenie OC a przerejestrowanie samochodu
  2. Kupno nowego samochodu, co z polisą OC?
  3. Ubezpieczenie OC czy trzeba mieć przy sobie
  4. Ubezpieczenie samochodu zabytkowego
  5. Ubezpieczenie OC ciągłość

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.