Co to jest emerytura obywatelska ?

Emerytura obywatelska to obowiązkowe i równocześnie jednakowe świadczenie emerytalne dla wszystkich. Taki system działa m.in. w Kanadzie. Mimo, iż emerytury te nie są zbyt wysokie to każdy obywatel ma zapewnione otrzymywanie określonej kwoty, która wystarczy na minimalną egzystencję.

Warto jednak zaznaczyć, iż system ten w Kanadzie jest tani dla mieszkańców, którzy zarabiają naprawdę sporo więc spokojnie stać ich na odłożenie dodatkowych pieniędzy na swoją przyszłość. Jak się okazuje część naszych polskich polityków oraz ekonomistów chciałoby wprowadzić taki system także w Polsce. Obywatele otrzymywaliby równe świadczenie emerytalne wypłacane z budżetu państwa i równocześnie mogliby we własnym zakresie odkładać i inwestować pieniądze na starość. Pomysł ten popierają głównie politycy PSL oraz ekonomiści z centrum im. Adama Smitha – według ich obliczeń każdy otrzymały emeryturę w wysokości 900 zł miesięcznie a reszta środków pochodziłaby ze zgromadzonych oszczędności. Poprzez taki system zmniejszyłyby się koszty składek oraz wysokiego opodatkowania pracy.

Niestety wiele osób uważa, że system w naszym kraju by nie miał racji bytu, ponieważ mało Polaków oszczędza więc taka emerytura byłaby za niska. Oczywiście pojawiają się także obawy czy budżet podołałby wypłacaniu stałych świadczeń i to nawet osobom, które składek nie płaciły…

 

 

podobne wpisy:

  1. Emerytura mieszana – komu przysługuje
  2. Co to III filar emerytalny?
  3. Co to jest ubezpieczenie ochronne
  4. Czy ubezpieczenie podróżne jest obowiązkowe
  5. Czym jest polisolokata?

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.