Co to III filar emerytalny?

III filar emerytalny to dobrowolna forma odkładania pieniędzy na przyszła emeryturę – z tej opcji może skorzystać każdy, kto obawia się, że zgromadzone środki z dwóch filarów po prostu mu nie wystarczą. Występuje on w różnych postaciach:

pracownicze programy emerytalne, w przypadku których to nasz pracodawca nalicza oraz odprowadza stosowne składki do wybranej instytucji finansowej (fundusze emerytalne, fundusze inwestycyjne, grupowe ubezpieczenie na życie).

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) możemy oszczędzać korzystając z funduszy inwestycyjnych, akcji, lokat bankowych oraz polis ubezpieczeniowych na życie, środki te są zwolnione od podatku Belki a ich górny limit w ciągu roku wynosi 3krotność średniej krajowej pensji brutto.

Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe – są one związane z tradycyjnym ubezpieczeniem na życie, równocześnie pomnażając zgromadzone pieniądze.

Fundusze Inwestycyjne oraz Programy Oszczędnościowe, które skupiają się na systematycznym odkładaniu niewielkich kwot, co w przyszłości przerodzi się w niezłą dodatkową sumę pieniędzy. Mamy do wyboru trzy rodzaje funduszy – stabilne, zrównoważone lub tez agresywne.

– inne (obligacje, bony, lokaty, nieruchomości, akcje).

 

podobne wpisy:

  1. Jakie OFE wybrać?
  2. Czym jest ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym

Oferta ubezpieczeń:


Comments are closed.